PAMIĘCI DZIECIOM.jpeg
![]() | PAMIĘCI DZIECIOM.jpeg Rozmiar 0,9 MB |
Aborcja podnosi ryzyko chorób autoimmunologicznych
2010/7/15 22:21:54 (104 odsłon)
Przerwanie ciąży metodą chirurgiczną może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych – wynika z raportu opracowanego przez dr. Ralpha P. Miecha z elitarnego Uniwersytetu Browna w Stanach Zjednoczonych.
Wszystkiemu winien mikrochimeryzm. Jest to obecność w organizmie komórek, genetycznie różnych od komórek gospodarza. Najczęstszą postacią tego zjawiska jest mikrochimeryzm płodowo-matczyny. Komórki płodu (najczęściej krwinki) przechodzą do organizmu matki – można je znaleźć w układzie krążenia, szpiku kostnym i innych tkankach. W literaturze medycznej opisano, że komórki płodu mogą przetrwać w układzie krążenia matki nawet przez 38 lat.
Przerwanie ciąży jest sytuacją sprzyjającą przeniknięciu komórek płodu do organizmu matki. W trakcie aborcji chirurgicznej m.in. uszkadzane jest łożysko. Podczas krwawienia dochodzi do przedostania się krwinek dziecka do krwioobiegu matki.
Mikrochimeryczne komórki płodu mogą mieć znaczenie dla patogenezy chorób autoimmunologicznych występujących u matki. Do rozwoju choroby immunologicznej dochodzi wtedy, gdy organizm matki atakuje własne komórki i tkanki błędnie uznając je za obce. Ale dr Miech twierdzi, że czasami atakuje właśnie „obcy”. W pewnych okolicznościach może dojść do zwalczania komórek matki przez będące w jej organizmie komórki mikrochimeryczne dziecka.
Lekarze zastanawiali się dlaczego na choroby autoimmunologiczne zapada stosunkowo dużo kobiet w wieku rozrodczym i menopauzalnym. Dr Miech wskazuje, że jedną z przyczyn jest upowszechnienie aborcji.
Dr Miech prowadził także badania, w wyniku których odkryto związek między zastosowaniem wczesnoporonnej RU 486 a przypadkami groźnej infekcji bakteryjnej. Okazało się, że anty-progesteronowy efekt działania pigułki poronnej powoduje zmiany w szyjce macicy, które umożliwiają bakterii Clostridium sordellii, bytującej w dolnych odcinkach dróg rodnych, przenikanie do kanału szyjki i szybkie namnażanie się. Od 2003 r. odnotowano 14 przypadków zgonu w wyniku powikłań po infekcji C. sordellii.
[Za: LifeSiteNews (J.Tillman)– 17.06.2010 r.]
Źródło: http://www.hli.org.pl/xoops/modules/news/article.php?storyid=1427